Millisest vanusest võib lapsele putru andma hakata? Kuidas alustada?

Soovitame last imetada vähemalt kuue kuu vanuseks saamiseni ning tasapisi lisada menüüsse gluteeni sisaldavaid toite. See on üks põhjustest, miks Semper´i valikus on puder beebidele al. 4. elukuust. Paljud lapsed harjuvad pudruga kiiresti ja hakkavad seda armastama. Laps reguleerib seda protsessi ise.

Kui palju võib lapsele putru anda?

Lapsevanemana saate te sellest ise aru. Võite lapsele putru pakkuda mitu korda päevas, kuid pikapeale andke proovida ka muid maitseid ja lisage toiduvalikusse teisi toite.
Väikesed lapsed läbivad mitu toitumisperioodi: ühel nädalal on puder lemmiktoit, teisel tahab laps süüa kanalihahautist hommiku-, lõuna- ja ka õhtusöögiks. Et pudru kõrval jääks ruumi ka teistele toitudele, soovitame putru anda mitte rohkem kui kolm korda päevas.

Kui laps kasvab suuremaks, kas tuleks hakata pakkuma teist putru?

Meie pudrud on loodud nii, et need vastaksid lapse vajadustele erinevatel vanuseperioodidel. Seetõttu on väiksematele lastele mõeldud Semper´i puder rasvasem ning selles on vähem valku. Vanemate laste puder on koostiselt vastupidine. Kiudained ja täisteratooted lisatakse menüüsse lapse kasvades ja uute maitsete ja toitudega harjudes. Kõigi meie putrude energeetiline väärtus on sobiv, nii et kui lapsele maitseb meie puder, tal on kõht täis, pole mingit põhjust seda teisega asendada.

Milline aeg on pudru söömiseks kõige sobivam?

Siin ei ole otseseid reegleid, see sõltub pere söömisharjumustest. Elage oma pere rütmis. Kui vanemad õed-vennad söövad putru hommikusöögiks, eelistab seda ehk ka väiksem.

Kas kõhuvalu korral tohib lapsele putru anda?

Jah, kuid olge ettevaatlik täisterapudru andmisega pärast rasket kõhulahtisust. Kõige olulisem on anda lapsele ja tema soolestikule energiat. Tänapäeval ei soovitata kõhulahtisuse korral enam eridieete. Oluline on see, et laps saaks energiat.

Kas putru tohib hoida külmikus?

Pakkuge lapsele alati värskelt valmistatud putru. Kui laps putru ei söö, tuleks see ära visata. Niiskes pudrus paljunevad kiirelt bakterid, seetõttu võite külmikus seisnud putru pakkudes riskida lapse haigeks jäämisega.

Kas pudrule on vaja rasvaineid lisada?

Semperi putrude sisse ei ole vaja lisada rasvaineid, need sisaldavad juba kõiki vajalikke rasvu. Siiski, kui laps vajab rohkem energiat andvat toitu, võib lisada toidule ka rasvainet.

Milliseid toitaineid sisaldab puder?

Pudru koostis on lapse organismile küllaldane. See sisaldab valku, süsivesikuid, rasvu, vitamiine ja mineraale ehk enamikke toitaineid, mida vajab väike laps.  Üks portsjon joogiputru ja üks portsjon tavalist putru on põhimõtteliselt sama toitainesisaldusega. Laps võib soovida süüa palju putru, kuid soovitame tagada mitmekülgse, kasvavale organismile sobiva toitumise.

Kas Semperi joogipudrud sisaldavad suhkrut?

Semper´i joogipudrud on ilma suhkruta. Me ei lisa neisse suhkrut. Joogipuder sisaldab naturaalset piimasuhkrut. Suuremate laste joogiputrude koostises on puuviljatükikesi, seetõttu sisaldavad need tooted naturaalset puuviljasuhkrut.  Tootele märgitud toiteväärtuste tabelis on selgelt kirjas, kui palju suhkrut (piimast, puuviljadest ja marjamahladest) on joogipudrus. Euroopa Liidu õigusaktide alusel võib toiduaine liigitada magustamata toiduaineks, kui selle koostises on vaid naturaalne suhkur.

Kui palju baktereid on Semper´i bakterikultuuridega joogipudrus?

Pudel (200 ml) joogiputru või üks portsjon putru pakendile märgitud andmete järgi (ca 33 g pudrupulbrit + 1,4 dl vett) sisaldab 108 bakterikultuuri. See on sama kogus nagu 5 tilgas Semper´i kõhuvalutilkades.

Miks muutub puder mõne minuti möödudes vesiseks?

Kui puder muutub vesiseks pärast lapse sööma hakkamist, on põhjuseks see, et süljefermendid, mis lagundavad pudrus olevaid toitaineid, on sattunud lusikale ja sealt pudrukaussi.
Kui laps sööb aeglaselt, pange valmis teine pudrukauss, kust lisate putru juurde kaussi, millest sööb laps.

Kuidas valmistada putru?

Juhinduge ainult pakendile märgitud juhistest. Ärge lisage ettenähtust rohkem pudrupulbrit, kuna liiga suur kogus pudruhelbeid pudrus võib põhjustada lapsel kõhukinnisuse.