Joogipudru pakend on pehme, sellel ei ole vaakumpakendile iseloomulikku kõvadust. Kas putru tarvitada?

Joogipudrud on pakendatud lämmastikgaasi kasutades. See ei ole sama, mis kohvipakis olev vaakum. Lämmastikgaas kaitseb pulbrit ja tagab kasutussobivuse. Pehmed pakendid on sama vastupidavad kui kõvad. Üritame toota kõvemaid pakendeid, siis on neid mugavam poeriiulitele paigutada, kuid kuna pakkemasin võib ebaühtlaselt pakkida, on osa pakke pehmemad. Pehmete pakendite sisu võite julgelt kasutada, nende säilivus on sama mis kõvematel pakenditel.

Kuidas hakata lapsele joogiputru pakkuma?

Enamik lapsevanemaid pakuvad joogiputru alates 6. elukuust, kui laps on selleks valmis. Siiski, gluteeni sisaldavaid toite on imikule soovituslik anda enne, kui putru.

Kui palju peaks esimesel korral lapsele joogiputru pakkuma?

Alustage väikeste portsjonitega, umbes 50 või 100ml kaupa. Lubage lapsel otsustada, kui palju ta soovib süüa.

Kui palju võib lapsele anda joogiputru siis, kui ta on sellega juba harjunud?

Enamasti antakse joogiputru hommikusöögiks või õhtusöögiks. Kui lapsed on väikesed, söövad nad sarnaseid portsjoneid terve päeva vältel, kui aga kasvavad suuremaks, jääb kolm söögikorda: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.
Et ka teistele toitudele ruumi jääks, soovitame putru anda mitte rohkem kui kolm korda päevas.

Kas joogipuder tuleb asendada, kui laps kasvab suuremaks?

Meie pudrud on loodud vastavalt laste vajadustele erinevatel vanuseperioodidel. Seetõttu on väiksematele lastele mõeldud puder rasvasem ja selles on vähem valku. Vanematele lastele mõeldud pudru koostis on vastupidine. Kiudained ja täisteratooted lisatakse menüüsse lapse kasvades ning uute maitsete ja toitudega harjudes. Vanemate laste toidu sisse on lisatud puuvilju, näiteks ploome, mis võivad olla abiks potitreeningul.
Kõikide Semper´i putrude energeetiline väärtus on lapse organismile küllaldane, nii et kui lapsele maitseb meie puder ja tal on kõht täis, pole mingit põhjust seda teise toiduga asendada ning ta võib probleemideta süüa nii palju kui soovib.

Kuidas valmistada joogiputru?

Juhinduge pakendile märgitud valmistamisjuhendist. Ärge lisage pudrule rohkem pulbrit kui juhendis ette nähtud. Liiga suur kogus pulbrit joogipudrus võib põhjustada kõhukinnisust.

Kui kuum peab olema joogipuder?

Suurem osa lapsevanemaid eelistavad putru, mis on kehatemperatuuril, st 37 °C. Kõige lihtsam viis pudru temperatuuri kontrollimiseks tilgutage paar tilka käe siseküljele. On lapsi, kes armastavad toatemperatuuril joogiputru, niisiis võite joogiputru anda ka otse pakendist.
Kui kasutate joogipudru valmistamiseks pudrupulbrit, segage puder külma veega ja pakkuge lapsele soojendamata.

Kas joogiputru tohib külmutuskapis hoida?

Kui segate joogipudrupulbri külma veega, võite valmissegu külmutuskapis säilitada 6–8 tundi. Enne tarvitamist võite putru soojendada vesivannil, mikrolaineahjus või potis. Kui segate pulbrit sooja veega, peate seda lapsele pakkuma kohe. Joogipudru jääke, mis on jäänud tassi või potti ärge uuesti soojendage.
Kui jätate osa valmis tehtud joogipudrust alles, et hiljem soojendada, võib tassi või pudelisse tekkida lapsele ohtlike baktereid. Soojendatud toode tuleb ära tarvitada tunni jooksul. Sama kehtib ka joogipudrule, mis on valmistatud külma veega ja jäetud toatemperatuuril seisma.

Kas joogipudru tarvitamise tagajärjel võib lapsel alata gluteenitalumatus?

Ei. Kõige pisematele valmistatud joogipudrus ei ole muid teravilju kui vaid kaer. Imiku menüüsse soovitatakse lisada gluteeni sisaldavaid tooteid juba sel ajal, kui laps saab rinnapiima, kuna rinnapiim kaitseb gluteenitalumatuse eest. Gluteeni saab imiku menüüsse lisada, andes talle näiteks putru.

Milliseid toitaineid on joogipudrus?

Joogipudru koostis on lapse organismile küllaldane. See sisaldab valku, süsivesikuid, rasvu, vitamiine ja mineraale – suuremat osa kasulikke aineid, mida vajab väike laps. Me ei soovita last toita vaid joogipudruga. Joogipuder peaks olema täisväärtusliku toitumise osa.
Kui laps eelistab aga mõnel perioodil vaid joogiputru, ei ole see ohtlik.

Kui pikka aega võib joogiputru tarvitada?

Ka täiskasvanud võivad joogiputru tarvitada. Paljud lapsed söövad joogiputru ka koolieas, enamasti hommikusöögiks. Pole kindlat vanust, millal peaks lõpetama joogipudru söömise. Joogipuder võib olla abiks, kui tahetakse hakata last võõrutama lutipudelist. Siis võib joogipudru valada tilaga tassi või tavalisse tassi.

Küsimus. Kas teil on mingeid nõuandeid, kuidas võõrutada last joogipudrust?

Vastus. Ei. Lihtsalt kuulake oma lapse vajadusi. Kui laps hakkab jonnima või käitub muud moodi häiritult, pange seda tähele. Veenduge, et käitute õigesti, kui võtate menüüst välja joogipudru. Mõned lapsevanemad asendavad joogipudru šokolaadipiima või magusa jogurtiga, kuid see ei ole kõige parem lahendus. Loomulikult otsustavad lapsevanemad ise, mis on lapsele kõige parem. Ärge unustage, et joogipuder on suurepärane toode, mis sisaldab palju väärtuslikke toitaineid. Ei ole põhjust lõpetada pudru tarvitamine vaid sel põhjusel, et laps on suuremaks kasvanud.

Küsimus. Kas tohib lapsele anda joogiputru, kui tal on kõhuvalu?

Vastus. Jah, see on suurepärane võimalus anda lapsele energiat, kui tal võib olla raske süüa muud toitu. Andke lapsele seda joogiputru, mis talle maitseb, kuid vältige täisteratooteid. Kaera- ja maisijoogipudrud on maole õrnad, seetõttu võite anda neid, kui need lapsele meeldivad.

Küsimus. Kas joogiputru saab ise valmistada?

Vastus. Jah, saab. Kuid siiski on kõige lihtsam seda osta, kuna ostetud pudrus on näiteks lapse vajadusi rahuldav kogus rauda. Ise on keerulisem tagada, et laps saaks seda, mida vaja.

Küsimus. Kas Semperi joogipudrud sisaldavad suhkrut?

Vastus. Toiteväärtuste tabelis on selgelt kirjas, kui palju suhkrut (piimast, puuviljadest ja marjamahladest) on joogipudrus. Puder on täiesti naturaalne, meie tooted ei sisalda lisasuhkrut. Euroopa Liidu õigusaktide alusel võib toiduaine liigitada magustamata toiduaineks, kui selle koostises on vaid naturaalset suhkrut.

Küsimus. Kui palju baktereid on Semperi bakterite kultuuridega joogipudrus?

Vastus. Pudel (200 ml) joogiputru või üks portsjon putru pakendile märgitud andmete järgi (ca 33 g pudrupulbrit + 1,4 dl vette) sisaldab 108 bakterikultuuri.

Küsimus. Miks ei saa igat sorti putru osta multipakendis?

Vastus. Multipakendites saame pakkuda vaid enimostetavaid tooteid. Imikutoidu ruum kaupluste riiulitel on piiratud, seetõttu ei soovi kauplused müüa liiga suuri pakendeid. Kauplused võtavad multipakendeid müügile ainult siis, kui  tooteid müüakse suurtes kogustes ja kliente on palju.

Küsimus. Kuidas tagate Semperi toodete tooraine kvaliteedi?

Vastus. Imikutoidu toorainele kohaldatakse 10–1000 korda kõrgemaid nõudeid kui tavatoodetele, mida me sööme. Seetõttu oleme väga hoolsad ja otsime tarnijaid, kelle tooraine vastab kõrgetele nõuetele. Näiteks tuleb meie joogipudrus kasutatav piim Västra Götalandist ja seda kontrollitakse mitmes etapis, kuni see jõuab meie tarbijateni. Toorainet, mis sobib imikutoidu valmistamiseks, polegi nii lihtne leida, seetõttu on väga tähtis luua pikaajalisi suhteid oma tarnijatega. Vaid 6% Rootsis kasvatatavast kaerast vastab imikutoiduks kasutamise nõuetele, mis on sätestatud riiklike institutsioonide poolt. Vahel on imikutoidu valmistamiseks kasutatavast toorainest ka puudus käes, kuid me anname endast parima – kõik see on laste heaolu nimel.