Kas imikute toit sisaldab pestitsiide, raskemetalle või sarnaste ainete jääke?

Vastus: Euroopa Liidu õigusaktide alusel ei tohi 0–3-aastase lapse toidus olla palju pestitsiide, raskemetalle, toksiine või muu saaste jääke. Nende ainete piirnormid imikutoidus on palju rangemad kui tavatoidus. Isegi ökoloogilised toidud ei pruugi alati vastata lastetoidule esitatavatele nõuetele.

Kas klaaspurgis imikutoitu võib soojale maale kaasa võtta ja loota, et toit ei rikne?

Vastus: Loomulikult. Reisile võite alati võtta kaasa ka klaaspurgis imikutoitu. Kuumutamine konserveerimise käigus aitab säilitada toidu kvaliteedi erinevates ilmastikutingimustes. Siiski, toidu säilivusaeg võib lüheneda, kui külastatakse riiki, kus temperatuur on kõrgem kui Rootsi tavaline toatemperatuur (25 °C), seetõttu soovitame toitu hoida külmas. Pakkige purgid korralikult, et need reisi ajal ei puruneks ega teie asju ei määriks.

Miks on imikutoidus alates 8. kuu vanusest nii suuri toidutükke?

Vastus: Aeg, millal laps õpib närima ,on väga individuaalne. Mõnel 8-kuusel lapsel on mitu hammast ja ta oskab väga hästi närida. Teisel samas vanuses lapsel on vaid üks hammas. Toota toitu nii, et see sobiks ideaalselt kõikidele lastele on peaaegu võimatu. Seetõttu otsustasime toidule lisada tükikesi, mis on pehmed, kuid mida peab natuke ka närima. Närimist harjutada on väga oluline, seetõttu ei tohiks suuremad tükid hirmutada. Närimine aitab kaasa ka kõne arengule.
Kui teie lapsel on toidutükikestest liiga raske jagu saada, soovitame esimestel kordadel neid peenestada või hakkida väiksemaks.

Kas Semper´i lastetoitudesse on lisatud säilitusaineid?

Vastus: Semper juhindub õigusaktidest, mille alusel ei tohi imikutoidule lisada säilitusaineid (või muid lisaaineid). Toit valmistatakse kuumtöötlemise teel, mis steriliseerib toidu. Pärast seda, kui toit valatakse purkidesse ja suletakse kaanega, pannakse purgid veevanni. Toitu kuumutatakse kuni 120 kraadini 40 minutit. Purgi avamisel kostub klõpsatus – nii väljub rõhk, mis on tekkinud kuumutamise käigus. Sellisel juhul on toode kindlasti värske.

Kas purgist võetud imikutoitu tohib soojendada mikrolaineahjus?

Vastus: Loomulikult tohib imikutoitu soojendada mikrolaineahjus. Pange vajalik ports taldrikule ja soojendage ettevaatlikult. Ärge unustage, et toit võib mikrolaineahjus kuumeneda ebaühtlaselt, seetõttu segage ja maitske enne, kui pakute lapsele.
Mikrolaineahju toidu soojendamise ajaks pange ka klaas veega. See aitab vältida toidu kuivamist, sest mikrolaineahjul on rohkem tööd.

Kas imikutoitu, mille purgil olev säilivusaeg on lõppenud, tohib kasutada?

Vastus: Kui purgil olev säilivusaeg on lõppenud paar kuud tagasi, ei ole selle kasutamine ohtlik. Klõpsatud purgi avamisel tagab, et toode on steriilne. Nuusutage ja maitske toitu enne lapsele pakkumist.

Kas purgitoitu tohib külmutada?

Vastus: Mõningaid purgitooteid võib külmutada, kuid mõnda mõjutab külmutamine negatiivselt, näiteks võib muutuda toidu konsistents.
Kui lapsele hakatakse andma uut toitu, tasub osa toidust külmutada enne, kui see halvaks läheb, kuna laps ei jõua kõike korraga ära süüa. Selleks võite kasutada jääkuubikute külmutamise vorme. Üks kuubik on sobiv portsjon. Sulatage maitsmiseks ette nähtud toiduportsjon ja soojendage vesivannil või mikrolaineahjus – üks portsjon on liiga väike selleks, et seda potis soojendada.

Miks hakkab mikrolaineahjus soojendatav imikutoit praksuma?

Vastus: Mõne imikutoidu koostises on vähe vett. Kui soojendate väikest kogust toitu, on mikrolaineahju temperatuur kõrge ja toit hakkab praksuma. Lülitage mikrolaineahi välja, segage toitu ja jätkake soojendamist madalamal võimsusel.

Kui kaua võib avatud imikutoidu purki hoida külmutuskapis?

Vastus: Avatud purki võib uuesti suletud kaanega külmutuskapis hoida enamjaolt kaks ööpäeva. Puuviljapüreed võib uuesti suletud kaanega külmutuskapis hoida viis ööpäeva. Järelejäänud soojendatud toit, mida laps ära ei söönud, visake ära. Kui soojendatud toit puutub kokku nõudega, tekib risk, et toidus hakkavad säilitamise ajal paljunema bakterid ja laps haigestub.

Kui suur peaks olema maitsmisportsjon?

Vastus: Kui annate lapsele maitsta uut toitu, piisab proovimiseks vaid mõnest lusikatäiest. Lubage lapsel maitsmisprotsessi kontrollida. Kui laps arvab, et söömine on tore ja meeleolukas tegevus, teeb ta suu lahti ja palub veel. Nii saate tasapisi hakata suurendama toidu kogust ja lisada menüüsse uusi maitseid. Kui laps keerab pea ära, pigistab huuled kokku, tähendab see tavaliselt, et ta ei soovi rohkem süüa ja toidukogust pole vaja suurendada.
Uue toidu lisamine lapse menüüsse on oluline, kuna sel viisil tutvub laps erinevate maitsete ja konsistentsiga. Samuti õpib ta kasutama keelt ja suud, mis mõjub positiivselt kõnearengule.

Kuidas käidelda imikutoidu purke?

Vastus: Peske ja loputage nii purk kui ka kaas. Klaaspurk pange klaastaara hulka, purgikaas metalli hulka.
Purke võite ka säilitada ja kasutada muuks otstarbeks.
Miks mitte kasutada purke kasulikult – pange sinna pärleid või ilusaid kivikesi. Talvel kasutage purki elektriküünlaga lumelaternana. Fantaasial ei ole piire!

Miks peab imikutoitu kuni 6. elukuuni valmistama kuuma veega, hiljem aga külmaga?

Vastus: Lastele, kes on nooremad kui 6 kuud, soovitatakse toiduks keeta vett, et ei tekiks vees olevate patogeenide poolt põhjustatud vaevusi.
Lastel, kes on vanemad kui 6 kuud, on paremini väljaarenenud immuunsüsteem. Selles vanuses lapsel on parem vastupidavus.